O co tu jde

Ahoj a vítej!

Tohle je blog o tom, jak investuji po svém. Zveřejňuji tu svůj investiční přístup, vývoj portfolia a příspěvky o investiční teorii i praxi, které více méně reflektují můj vlastní vzdělávací proces se všemi jeho úspěchy i přehmaty. Hned v začátku tak chci zdůraznit: netvrdím, že vím jak na to.

Odkud přícházím

Pro mě byla ekonomie vždy pouze koníčkem. Už od dětství jsem si spořil a řídil vlastní rozpočet tak, abych si cíleně mohl pořídit co jsem chtěl a co by mi nikdo nekoupil. Později se přirozeně přidal pilíř spoření do budoucna.

Postupem času jsem se znepokojením objevoval jevy jako inflace, střet zájmů ve finančním poradenství, seznam poplatků a špatnou výkonnost finančích produktů, mrzký stav důchodových systémů, historii peněz nebo monetární cykly. To, co bylo zpočátku spíše zvědavostí, se postupně stávalo nutností, a tak jsem začal více číst a v roce 2016 samostatně investovat.

Mezi roky 2018 až 2020 jsme společně s kamarádem psali podobně lazený blog v angličtině, kde se objevilo více než 60 příspěvků. Jak už to ale chodí, změny v našich životech nám neumožnily v tom pokračovat. Přesto jsem si z toho odnesl minimálně dvě věci: motivaci vůbec začít a utřízené myšlenky. Část obsahu, v té či oné podobě, zužitkuji i zde.

Co od toho očekávám

Předně si užívám investiční proces a zdokonalování sebe sama v něm. Bez toho bych to nedělal. Zároveň očekávám, že v dlouhodobém horizontu mi výnosy z investic pokryjí můj způsob života v jeho pozdějších fázích.

Psaním blogu bych rád vyvolal v komentářích diskuzi nad (pro mne) zajímavými tématy a získal zpětnou vazbu na svůj investiční přístup. Jelikož v mém okolí není téměř nikdo, s kým bych mohl toto téma řešit, může to být způsob, jak takové lidi najít. Také jsem v naději, že to někomu pomůže zorientovat se v tématu a třeba začít s vlastním investováním. Web pro mne bude užitečným nástrojem, který můžu dále využít pro vysvětlování investičních principů kamarádům a známým, kteří čas od času o téma projeví zájem.

Vaše myšlenky, dotazy, názory, nesouhlas podpořený racionálními argumenty a smysl pro humor vítám. Reklamu, spam, trolling, osobní útoky, šíření dezinformací a projevy nenávisti mažu.